Yakın Doğu İlkokulu beşinci sınıf öğrencileri Kıbrıs kültürüyle ilgili birçok belgesele konu olan ve “Çoban Evi” olarak da adlandırılan Ömer Kofalı’nın evini ziyaret etti.

“Kültürümüzün öğeleri” konulu Sosyal Bilgiler dersi çerçevesinde müzeleri, mimari eserleri ve kültür evlerini gezen Yakın Doğu İlkokulu öğrencileri Ömer Kofalı evine gerçekleştirdikleri ziyarette, geçmişte kullanılan pek çok ev eşyası, el işi ve tarım aletlerini tanıdılar. Gönyeli’de bulunan ‘Çoban Evi’nde eskiden kullanılan tarım aletleri ile araç-gereçleri sergileniyor.

Çoban Evi’nde evine rehberlik yapan Ayten Benli gezi sırasında öğrencilere Çoban Evi ile ev içerisinde bulunan eşyalarla ilgili detaylı bilgiler verdi.

Kültürümüzün Tanınması ve Gelecek Kuşaklara Aktarılması Hedefleniyor…
Kültürel mirasların geçmişin tanıkları olduğunu ifade eden beşinci sınıf öğretmenleri, bu gezilerin geleneksel yaşam kültürünü korumak ve yaşatmak amacıyla düzenlediklerini belirttiler. Gezilerin, çocukların toplumun kültürel değerleri, ortak milli kültürü ve aile yaşantısını, doğal değerlerin korumasının gerektiğini öğrenmesinin sağlamasında faydalı olduğunu ifade ettiler. Öğretmenler, geleneksel yaşam kültürüne karşı ilgi, merak ve koruma bilinci oluşturmayı hedefleyen gezilerin yerel kültürün sergilenmesine, geleneksel bilgi ve becerilerin de genç kuşaklara aktarılmasına önayak olmasının sağlandığını dile getirdiler.