Yakın Doğu Okul Öncesi, 15 Kasım Cumhuriyet Bayramı etkinlikleri çerçevesinde Kıbrıs Günü etkinliği düzenledi.

Yakın Doğu Üniversitesi Basın ve Halkla ilişkiler Müdürlüğü’nden verilen bilgiye göre, Kıbrıs ile ilgili kültürel değerleri içeren sergi ve gösterilerin düzenlendiği etkinlikte, kültürel yiyecekler de sunuldu. Yakın Doğu Dans ekibinin sergilediği folklor gösterisi ile minik öğrenciler eğlenceli zaman geçirerek Kıbrıs müziklerini de tanıma fırsatı buldu.

Etkinlikte kültürümüze özgü sele, sepet, lefkara işi gibi el örmesi objelerin dekoruyla kurulan stantlarda, Kuzey Kıbrıs’a özgü pilavuna, çörek, hellim, peksemet, zeytin, pastelli gibi geleneksel lezzetler sunuldu, gül suyu ve limonata ikramı yapıldı. Etkinlik kapsamında, bazı sınıflar Kıbrıs’a özgü bir tatlı türü olan Gullirikya pişirip ikramda bulundular.

Molehiya bitkisinin de öğrencilere tanıtıldığı etkinlikte, Kıbrıs Türk kültürü geleneklerinden olan zeytin yaprağı ile tütsülenme de öğrencilere gösterildi.

Çocukların eğlenceli vakit geçirmesi ve eğlenirken öğrenmesi amacıyla gerçekleştirilen etkinlikte, öğrenciler Kıbrıs’a özgü oyunlar oynama fırsatı da buldurlar.