Beden Eğitimi Bölümü olarak vizyonumuz; çocuklarımıza spor branşlarını, bu branşların temel teknik ve becerilerini öğretirken, onların fiziksel gelişimlerine bilimsel yöntemlerle katkı koymaktır. Beden, ruh ve zihin gelişimleri sağlanan çocuklar; kendine güvenen, kişilik sahibi, çevresi ile barışık, dostça oyun oynamayı ve yarışmayı bilen, kazananı takdir ederek, kaybetmeyi kabullenebilen, hile ve haksızlığın karşısında durabilen nesilleri oluşturmaktadır.

Beden Eğitimi ve Spor derslerinde, Milli Eğitim ve Spor Bakanlığı’nıDSC_2521n ilgili müfredatı işlenirken, bu konuların yanısıra tüm çocuklarımıza 2. sınıftan itibaren her yıl hem fiziksel gelişim düzeylerini takip edebilmek, hem de uygun olabilecekleri spor branşlarına yönlendirebilmek amacıyla, tüm Dünya’da geçerliliği olan ve uygulanan Euro-Fit yetenek testleri uygulanmaktadır. Bu testlerde sürat, kuvvet, esneklik, dayanıklılık vb. motorik özellikler ölçülerek alınan veriler, daha sonra bilgisayara işlenerek amaca uygun şekilde kullanılmaktadır.

Yapılan Euro-Fit testleri okul takımlarımızın oluşumuna da büyük katkı koymaktadır. Ölçümleri yapılan çocukların verileri değerlendirildiğinde belirlenen çocuklar, ilgili branşların alt yapılarına yönlendirilmektedir. Alt yapı gruplarında, alanlarında uzman antrenör ve öğretmenler eşliğinde performansa yönelik çalışmalar yapılmaktadır.

Yakın Doğu İlkokulunun katılmayı hedeflediği branşların alt yapılarını oluşturacak elit sporcular yetiştirilirken, çocukların teknik ve performansa yönelik gelişimleri değerlendirilerek belirli periyotlarda elemeler yapılmaktadır.

Bu elemeler 4. sınıfa gelene dek sürdürülür ve kalan çocuklar okul takımlarında yer alarak, okulumuzu yarış ve müsabakalarda temsil etmektedir. Takımlarımızda yer alan çocuklarımız, aynı zamanda Yakın Doğu Üniversitesinin kulüp takımlarının alt yapılarına da destek vermektedir.
Yakın Doğu İlkokulu; Basketbol, Badminton, Yüzme, Masa Tenisi, Tenis ve Atletizm müsabakalarına, ayrıca 15 Kasım ve 27 Aralık yol koşularına da katılmaktadır.

Okulumuz, çocuk gelişiminde oyun ve sporun büyük önemi olduğu düşüncesiyle bu yöndeki tesislere büyük önem vermektedir.

İlkokul bünyemizde;

 • 2 adet çok amaçlı kapalı spor salonu,
 • 2 adet cimnastik salonu,
 • 3 adet çok amaçlı büyük oyun salonu,
 • 2 adet stüdyo tipi salon,
 • Ritmik cimnastik salonu,
 • Çok amaçlı dans salonu,
 • Açık alan oyun parkları,
 • Masa tenisi salonu,
 • Tartan zemin ile kaplı atletizm çalışma alanı,
 • Dış alan basketbol oyun sahaları,
 • Dış alan futbol oyun sahası,
 • Dış alan voleybol sahası,
 • Yüzme havuzu bulunmaktadır.

Yakın doğu İlkokulu tam gün eğitim veren bir kurum olduğu için öğleden sonraki derslerimizde eğitsel faaliyetlere yer verilmektedir. Çocuklarımıza 51 çeşit faaliyet seçeneği sunarak içlerinden en çok mutlu olacakları branşları seçmeleri istenmektedir. Eğitsel faaliyet gruplarını oluştururken daha iyi öğrenebilmeleri ve kaliteli zaman geçirebilmeleri için, branşlar kontenjanlar ile sınırlandırılır. Her branş alanında uzman öğretmen ve eğitmenler tarafından yürütülür. Bu amaçla okul kadromuz dışında part-time öğretmenlerden de yararlanılmaktadır.

İlkokul bünyesindeki eğitsel faaliyetlerimiz;
Almanca Kursu, Atletizm, Badminton, Bahçe İşi, Bale, Basketbol, Bilgisayar, Dijital Resim, Dikiş-Nakış, Ebru Sanatı, El-İşi, Englısh Drama, Ev İdaresi, Fen Araçları Yapımı, Flüt Çalışması, Fotoğrafçılık, Fransızca Kursu, Futbol, Güreş, Gazetecilik, Gitar Çalışması, Grafik Tasarım, Halk Oyunları, Hayvan Bakımı, Hentbol, İngilizce Kursu, İpek Böcekciliği, İzcilik, Cimnastik, Keman Çalışması, Koleksiyonculuk, Latin Dansları, Masa Tenisi, Masa Üstü Oyunları, Nostaljik Oyunlar, Org Çalışması, Resim, Ritmik Cimnastik, Satranç, Sele-Sepet Yapımı, Seramik, Tahta İşi Ve El Becerileri, Tenis, Tiyatro, Vitray, Voleybol, Web Sayfası Tasarımı, Yunanca, Yüzme dallarında yürütülürken; bu branşlardan 1. ve 2. Sınıf öğrencileri Pazartesi-Çarşamba-Cuma günleri olmak üzere haftada 3 kez, 3. 4. ve 5. Sınıf öğrencileri Salı-Perşembe günleri olmak üzere haftada 2 kez eğitim almaktadır.