Günümüzde İngilizce, evrensel bir dil olarak kullanılmaktadır. Bu nedenle, okulumuz İngilizce öğretimine ayrı bir önem vermektedir. Okulumuzda 44 İngilizce öğretmeni bulunmaktadır. İlkokulumuzda, İngilizce eğitimi tüm sınıflarımızda her gün 2 saat olmak üzere haftada 10 saattır. Bu derslerden, 1 saati sınıflarımızda olan projeksiyon veya bilgisayarlardan uygulamalı olarak yapılırken, mevcut İngilizce kütüphanemizden de yaralanarak öğrencilere hem lisanı sevdirmeye hem de kelime hazinelerini geliştirmeye çalışılmaktadır.

Öğrencilerin, İngilizceyi pratik olarak kullanma becerilerini geliştirmek ve pekiştirmek için, her yıl okulumuzda “İngilizce Günü” düzenlenmektedir. Konuşma, oyun, dialog, şiir, şarkı ve danslardan oluşan programın tamamı İngilizce olup, tüm çocuklarımıza bu programda görev verilmekte ve eğlenceli İngilizce öğretimimizi velilerimizle bu özel günümüzde paylaşmaktayız.

Okulumuza ara sınıflardan katılan öğrencilere, grup çalışmalarıyla İngilizce takviye yapılırken, 3, 4 ve 5’inci sınıflarda da İngilizce fen ve İngilizce matematik dersleri yapılmaktadır.
Okulumuzdaki ders ve müfredat programları KKTC Milli Eğitim ve Kültür Bakanlığının düzenlediği esaslara göre yürütülmektedir. Ancak, İngilizceye büyük önem verilen Yakın Doğu İlkokulunda müfredat dışı zenginleştirme programları da uygulanmaktadır.

İngilizce derslerimizde öğrencilerin İngilizce yönünden genel başarılarını ölçmek için Cambridge Üniversitesinin yabancı öğrencilere uygulamış olduğu UCLES (Starters, Movers, Flyers) sınavlarına katılmalarını sağlanmaktadır. Bugüne kadar yapılmakta olan bu sınavlarda öğrencilerimiz yüzde yüz başarı göstermişlerdir. Son onaltı yıldan bu yana, belirli sayıda öğrencimizi, orta 2 İngilizce seviyesine denk olan FLYERS basamağına hazırlamakta ve ada genelinde ilkokular arası en yüksek sayıda katılım ve başarı belgeleriyle okulumuzun İngilizce seviyesini ve lider konumunu teşçillemekteyiz.
3, 4 ve 5’inci sınıflarımızda uygulamakta olduğumuz Starters, Movers ve Flyers sınavlarımızın yanısıra son iki yıldan bu yana ise Trinity ‘Graded Examinations in Spoken English (GESE)’ sınavlarına da 1 ve 2’nci sınıflarımızdaki öğrencilermizi hazırlamaktayız. Bu sınavlar çocukların konuşma becerilerini geliştirmelerine yardımcı olup, onların motivasyonunu artırarak, kazandıkları özgüvenle İngilizce’nin tüm alanlarında kolayca ilerleyebilmelerini ve İngilizceyi kullanabilmelerini hedeflenmektedir.

Yukarıda verilen bilgilerden de anlaşılacağı üzere Yakın Doğu İlkokulında ilkokul 1’den 5’e kadar tüm öğrencilerimize kendi seviyelerinde İngilizce eğitimi profesyonel olarak verilmekte ve öğrencilerimizin bu eğitim ve kazanımlarını siz velilerimizle “Trinity College” ve “Cambridge University” gibi İngilizce dil eğitiminde prestiji teçcillenmiş kurumlarca yapılan sınavlar sonucunda gönderilen sertifikaları ile paylaşmaktayız. Adanın ilk özel ilkokulu olarak sizlere hizmet vermekte olan Yakın Doğu Kolejimizin hedefi kuruluşumuzdan bu yana olduğu gibi kaliteli ve interaktif İngilizce eğitimi ile çocuklaımızı donatmak ve devamındaki kolej eğitimlerine yüksek seviyeli İngilizceleriyle kendilerinden emin bireyler olarak uğurlamaktır.

Yakın Doğu İlkokulu Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyetinde Cambridge sınavlarına ilk kez öğrenci hazırlayıp bu sınavların ada genelinde tanınıp öneminin anlaşılmasına öncüluk eden bir müessesedir. Yakın Doğu İlkokulu olarak, belirtmek isteriz ki; resmi olarak British Council tarafından şu andan itibaren “Cambridge ESOL Sınav Hazırlık Okulu” olarak tanınmış bulunmaktayız.

DSC_0101

İngilizce Etkinliklerimiz