İlknur Ömürlü 1984’te Lefkoşa’da doğdu. Babası astsubay, annesi ise ev hanımıydı. İlk ve orta öğrenimini Lefkoşa’da tamamladı. 2001’de Lefkoşa Türk Maarif Koleji’inden mezun olan Ömürlü, 2005’te Doğu Akdeniz Üniversitesi, İngiliz Dili Eğitimi bölümü’nde lisans eğitimini tamamladı. Mezun olduktan sonra, Uluslararası Kıbrıs Universitesi, Yabancı Diller Okulunda okutman olarak göreve başladı.

Üç dönem orda görev aldıktan sonra, Şubat 2007’de Lefke Avrupa Üniversitesi’nde bölüme yönelik İngilizce dersleri veren Ömürlü, aynı zamanda üniversitenin Writing Center’inde sorumlu öğretmenlerden biriydi. Nisan 2007’de Cambridge Üniversitesinin, Teaching Knowledge Test sertifikasını aldı. Bunun yanında, 2008 Subat’ında Oxford Teacher’s Academy’nin Cocuklarda Öğretme prensip ve teknikleri üzerine sunduğu 15 saatlik kursu tamamladı. 2010’da Yakın Doğu Üniversitesi, Fen – Edebiyat Fakültesi, İngiliz Dili Eğitimi üzerine yüksek lisans diplomasını aldı.

2015’teOxford Tracher’s Academy’nin Gençlerde Öğretme Prensip ve Teknikleri üzerine sunduğu 15 saatlik kursu tamamladı. 2016’da Yakın Doğu Üniversitesi, Egitim Bilimleri Enstitüsü, Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık bölümü doktora programina başlayan Ömürlü, Eylül 2007’den beri Yakın Doğu İlkokulu’nda İngilizce Öğretmeni olarak görev yapmaktadır.