Müzik Eğitimi


YDİ Müzik Bölümü, tümü alanında uzman ve deneyimli müzik eğitimcilerinden oluşmaktadır.

YDİ Müzik Bölümü, Müzik öğretim programlarında, “çağdaş öğretim yöntemlerini” kendisine ilke edinmiştir.Müzik dersleri ”çağdaş öğretim yöntemlerini” uygulamaya elverişli ve tam donanımlı müzik odalarında yapılmaktadır. Sınıf içi müzik etkinliklerinde sıklıkla “orff-schulwerk” yaklaşımı uygulanmaktadır.

Müzik Eğitimcilerinin çalıştırdığı ve organize ettiği YDİ Korosu, bir öğretim yılı süresince düzenli olarak 29 Ekim TC’nin Kuruluş Yıldönümü Töreni, 10 Kasım Atatürk’ü Anma Haftası Etkinlikleri, 15 Kasım KKTC’nin Kuruluş Yıldönümü Töreni, 21 Aralık Milli Mücadele ve Şehitleri Anma Haftası Etkinlikleri, 13 Ocak R.Raif Denktaşı Anma Etkinlikleri, 15 Ocak Dr Fazıl Küçük’ü Anma Etkinlikleri, Ağaç ve Orman haftası etkinlikleri, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı Törenleri ve Yıl sonu etkinliklerinde sahne almakta, törenlerin anlam ve öneminin müzikle pekiştirilmesine büyük katkı sağlamaktadır.

YDİ çok sesli özel korosu bugüne kadar çeşitli etkinliklere davet edilmiştir. Müzik öğretmenlerinin özverili çalışmaları sayesinde sıklıkla BRTK, Radyo Güven ve Genç Tv’de programlara katılıp müzik performansı sergileyen özel koromuz,daha önceleri korolar festivalinde sahne almış, ayrıca 750 kişi önünde, Kıbrıs’ın efsane müzik grubu SILA4 ile 2011yılında ayni sahnede konser vermiştir.

İlk gösterisini “YDÜ 25. Yıl Karnavalı’nda” sergileyen YDİ Boru-Trampet Takımı, disiplinli ve sistemli çalışmalar sonucunda hem Yakın Doğu İlkokulu’nun hem de Yakın Doğu Üniversitesi’nin etkinliklerinin vazgeçilmez bir parçası olarak adından söz ettirmektedir.

YDİ Müzik Bölümü eğitimcileri, çocuklarımızın küçük yaştan müziği sevmelerini, iyi ve seçici dinleyiciler olmalarını, var olan müzik yeteneklerini fark etmelerini hedeflemekte ve sundukları müzik eğitimi sayesinde, geleceğin sanatçılarının alt yapısını oluşturmaktadırlar.