SSS
Soru: Okulunuzu diğer okullardan farklı yapan/ ayıran özellikler nelerdir?

Yakın Doğu İlkokulu, 1996 yılında KKTC’nin ilk özel ilkokulu olarak kurulmuştur. Başlıca hedeflerimiz; ezberci düşünce yapısına son vermek ve yaparak yaşayarak öğrenmeyi teşvik etmektir. Öğrencilerimize bilgiye nasıl ulaşabileceklerini öğretmek, iş birliği ve dayanışma içinde hareket etmelerini sağlamak, kısaca; özgür düşünceye sahip, yaratıcı, disiplinli ve ülkesi ile toplumunu seven bireyler yetiştirmek, temel amaçlarımızın başındadır.

Yakın Doğu İlkokulu olarak, kuruluşumuzdan bu yana, öğrencilerimize kaliteli ve çağdaş bir eğitim sunmakta ve onları başarıya hazırlamaktayız.

Öğrencilerimizi öğrenmeye özendirmekte, potansiyellerinin tamamını kullanabilmeleri ve bağımsız yaşam boyu öğrenciler olmaları doğrultusunda teşvik etmekteyiz.

Cambridge International Primary Programme ile okul öncesinde başlayan çift dilli eğitim ilkokulumuzda da devam etmektedir. Çift dilli eğitim programımız ve bilimsel derslerimizle öğrencilerimizin akademik başarısını üst seviyeye çıkarırken, onları kendine güvenen, eleştirel düşünebilen, farklı kültürlere saygılı, yaratıcı, yenilikçi, üretken bireyler olarak yetiştirmeyi hedefliyoruz.

İngilizce, teknoloji ile desteklenen interaktif dersler, bilim laboratuvarı ve yerinde gözlemlerle, eğlenceli hale getirdiğimiz eğitimimize; ikinci bir yabancı dil olarak Fransızca dili de eklenmiştir. Fen ve matematik derslerimiz; hem Türkçe hem de İngilizce olarak yapılmaktadır. Öğrencilerimiz; yabancı dillerin yanı sıra, kendi ana dilleri olan Türkçe ve Matematik derslerinde de aynı kalite ve standartta eğitim şansına sahiptirler.

Soru: Okulunuzda öğrenci kabülü/kaydı nasıl olmaktadır?

Okul kayıtlarımız, öğrenci velisi ve öğrenci adaylarımıza, okulumuzda yapılan tanıtım ve bilgilendirme görüşmesi sonrasında verilen veya https://nec.k12.tr/ogrenci-kayit/kayit-formlari/ linkinde bulunan kayıt formunun doldurulmasıyla yapılmaktadır.

Soru: Kayıt için gerekli belgeler nelerdir?

Kayıt için doğum belgesi, 1 adet vesikalık resim, ve okulumuz muhasebesine yatırılması gereken okul kayıt ücretinin dekontu gerekmektedir.

Ara sınıflara yatay geçiş yapılacak ise, öğrencinin tamamlamış olduğu sınıfın, karne örneği de getirilmelidir.

Soru: Okul ücretine neler dahildir?

Okul ücretine; öğrencilerimizin yıl boyunca okuyacağı kitaplar, öğle yemekleri ve okulumuz tarafından belirlenen bir set okul üniforma dahildir.

Soru: Okulunuzda eğitim-öğretim saatleri nedir?

Okul eğitim-öğretim saatlerimiz 8:00-15:45 dir.

Soru: Sınıflar kaç kişiliktir?

Sınıflarımızdaki öğrenci sayımız 19-24 kişi aralığındadır.

Soru: Sınıfları oluşturma kriterleriniz nelerdir?

Sınıflarımız kız/erkek öğrenci sayısı ve sınıf genelindeki öğrenci sayısındaki dengeyi koruyarak, eğitimin yerinde ve verimli olarak gerçekleşmesini sağlayacak unsurların korunması dikkate alınarak oluşturulmaktadır.

Soru: Servisleriniz en geç saat kaçta okulda oluyor?

Servislerimiz, en geç 8:00’de (beklenmeyen durumlar hariç) okulumuzda olmaktadır.

Soru: Öğrencilerin beslenmeleri nasıl sağlanıyor?

Öğrencilerimiz okul teneffüs saatlerinde, okulumuz denetimindeki kantinden; yiyecek ve içecek temin edebilmektedirler.

Okulumuz tarafından öğrencilerimize sunulan öğle yemekleri, diyetisyen kontrolünde dengeli ve sağlıklı olarak hazırlanmakta ve günün menüsüyle uyumlu meyve, tatlı ve içecekler (ayran, meyve suyu veya su) eşliğinde öğrencilerimize öğretmenleri refakatinde sunulmaktadır.

Soru: Yabancı dil eğitimi hangi düzeydedir? İkinci dil nedir? Hangi sınıfta başlamaktadır?

KKTC’deki ilk özel okul olma ayrıcalığına sahip okulumuz, İngilizce dilinin öğrenimine kuruluşundan bu yana ayrı bir önem vermektedir. Okulumuzda birinci yabancı dil olarak İngilizce yer almakta ve dil eğitimine 2 yaştan itibaren başlanmaktadır.

İngilizce dil eğitimi haftada 10 saat olarak programımızda yer almakta ve İngilizce fen İngilizce matematik ve fen laboratuvar derslerinde de desteklenmektedir.

Derslerimiz içeriğinde “Okuma, yazma, dinleme ve konuşma” becerilerinin her birine ayrı bir titizlikle yaklaşılmakta ve öğrencilerimiz akıcı olarak konuşup yazabilen, düzgün diksiyona sahip bireyler olarak yetiştirilmektedirler. Okulumuz İngilizce seviyesi, öğrencilerimizin dünyaca geçerliliği olan Cambridge YLE sınavlarına katılımları sonucunda tescillenmektedir. Bu sınavlarda; okuma, yazma, dinleme ve konuşma becerilerinin her biri ayrı ayrı değerlendirilerek sertifikalandırılmaktadır. YLE StartersMovers ve Flyers sınavlarına katılım ve başarılarımız her yıl en üst seviyededir.

İngilizce diline ilaveten 2. yabancı dil olarak okulumuzda 2 yaştan itibaren başlayan Fransızca eğitimi de mevcuttur. Haftada 5 saat olarak ders programına dahil edilen Fransızca derslerimiz sırasında, yine aynı titizlik ve özen gösterilmekte ve öğrencilerimizi okuma, yazma, dinleme ve konuşma becerilerinin tümüne vakıf olabilecek şekilde yetiştirmekteyiz.

Soru: 5. sınıf sürecinde çocukların okul dışında başka bir kursa ya da derse ihtiyacı var mı?

Okulumuz müfredatı dahilinde 5. sınıf öğrencilerimize kaliteli ve interaktif bir eğitimin yanı sıra, teknolojinin tüm imkanlarından yararlanma olanağı da sağlanmaktadır. Müfredatımız bol soru takviyesi ve sınıf içerisinde yapılan tekrarlarla pekiştirilmektedir. Öğrencilerimizin özgüvenlerini artırmak, onları eğitim yolculuklarında karşılaşacakları sınavlara hazırlamak ve süre kullanımını doğru ayarlayabilmeleri açısından yıl boyunca belirli aralıklarla deneme sınavları da düzenlenmektedir. Böylelikle, öğrencilerimizin herhangi bir ek derse veya kursa ihtiyacı kesinlikle kalmamaktadır.

Soru: Cumartesi günleri eğitim var mı?

Okulumuz hafta içi her gün Pazartesi-Cuma günleri 8:00-15:45 kesintisiz eğitim vermektedir. Hafta sonları ise; spor, müzik ve diğer branşlarda kurslara yer verilmektedir.

Soru: Okulunuzda devam/devamsızlık durumu nedir?

Öğrencilerimizin okul eğitimine devam ve katılımları sınıf öğretmenleri ve okul idaresi tarafından, titizlikle takip edilmektedir. Zorunlu durumlarda (sağlık problemi vs.) ise, ilgili öğrencilerin durumu belgelendirilerek, mazeret izni kabul edilmektedir.

Soru: Okul yönetimi öğrencinin okula gelmediğinde ne gibi tedbirler alıyor?

Okulumuzda sıkı bir veli-öğretmen iş birliği ve diyaloğu mevcuttur. Bu bağlamda, okula gelmeyen öğrencilerimizin velisi aranmakta ve söz konusu öğrencimizle ilgili bilgi alınmaktadır. Zorunlu olarak evde kalması gereken öğrencilerimize, gereken her türlü destek öğretmen ve veli iş birliğimizle sağlanmaktadır.

Soru: Okulunuzda İngilizce eğitimi kaç saat verilir?

Okulumuzda İngilizce dersleri, haftada 10 saat olarak programda yer almaktadır. İngilizce dersleri interaktif ve 4 beceriye (okuma, yazma, dinleme ve konuşma) gereken önem ve ayrıcalık verilerek işlenmektedir. İngilizce derslerimizi sözcük dağarcığı açısından desteklemek ve öğrencilerimizi ilerdeki kolej eğitimlerine hazır etmek amacıyla, haftada 2 saat İngilizce Matematik ve yine haftada 2 saat İngilizce Fen derslerimiz de müfredatımızda yer almaktadır.

Soru: Sınıf öğretmenleri ile gün içinde nasıl iletişime geçebilirim?

Sınıf öğretmeni ve çocuğunuzla ilgili tüm branş öğretmenlerimizle yüz yüze görüşebilmeniz için öğretmenlerimizin ofis saatleri sizlere bildirilmektedir. Ayrıca acil durumlarda sınıf öğretmeni ile irtibat kurulabilmesi için öğretmen telefon numarası da velilerimize ilgili öğretmenlerimiz tarafından verilmektedir.

Soru: Okulunuzda hemşire var mı?

Okulumuzda tam gün hizmet veren okul hemşiremiz mevcuttur. Bu bağlamda, karşılaşılabilecek herhangi bir acil durumda; öğrencilerimize gereken ilgi ve yardım profesyonel olarak yapılmaktadır. Acil durum yardımlarına ilaveten; öğrencilerimize verilmesi gereken ilaçlar (doktor tarafından yazılmış ve velimiz tarafından onaylanıp bize bildirilen şurup vs.) hemşiremiz tarafından verilmektedir. Kronik bir hastalığı bulunan (diyabet vs.) öğrencilerimiz ise yine okul hemşiremizin gözetim ve yardımıyla gereken sağlık hizmetini almaktadır.

Soru: Okulunuzda sıklıkla öğretmen değişimi olur mu?

Okul eğitimi başladıktan sonra çok zorunlu durumlar haricinde; (sağlık problemi, vefat vs.) eğitim yılı tamamlanmadan öğretmen değişikliği olmamaktadır.

Soru: Okulunuzda çocuklarımıza destek olabilecek psikoloğunuz var mı?

Okulumuz kadrosunda psikolojik danışmanlık ve rehberlik mezunu öğretmenlerimiz yer almaktadır. Bu bölümdeki öğretmenlerimiz velilerimizden, öğretmenlerden veya öğrencinin kendisinden gelebilecek tüm talepleri karşılamakta ve ilgili öğrencilerimizi yakından takibe alarak, gereken her türlü destek ve yardımı sağlamaktadırlar.

Soru: Okulumuzda özel eğitim öğretmeni var mı?

Okulumuzda 3 adet özel eğitim öğretmeni bulunmaktadır. Çeşitli sebeplerden özel yardıma ihtiyaç duyan öğrencilerimiz; veli ve öğretmenlerimizin işbirliğiyle, gereken özel yardımı almaktadır.

Soru: Öğrencilerinize sunduğunuz herhangi bir sigorta var mı?

Okulumuzda eğitim gören her bir öğrencimize sunulan sağlık sigortamız mevcuttur.

Tüm Yakın Doğu Koleji öğrencileri kayıt yaptırdıkları tarih itibarıyla sigorta anlaşmasında belirtilen şartlar çerçevesinde sağlık sigortasından yararlanmaktadır.