Müzik Öğretmenlerimiz çağdaş öğretim yöntemlerini takip eden, alanında uzman ve deneyimli eğitimcilerdir. Müzik dersleri tam donanımlı müzik odalarında yapılmaktadır. Sınıf içi müzik etkinliklerinde sıklıkla “orff-schulwerk” yaklaşımı uygulanmaktadır.

Müzik öğretmenlerimizin çalıştırdığı Yakın Doğu İlkokulu Korosu, eğitim öğretim yılı boyunca, yılsonu gösterilerinde ve milli günlerde sahne almakta, törenlerin anlam ve öneminin müzikle pekiştirilmesine büyük katkı sağlamaktadır. Okulumuzun çok sesli özel korosu ise bugüne kadar çeşitli etkinliklere davet edilmiştir. Müzik öğretmenlerimizin özverili çalışmaları sayesinde sıklıkla BRTK, Radyo Güven ve Genç TV’de programlara katılıp müzik performansı sergileyen koromuz, daha önceleri korolar festivalinde sahne almış, ayrıca 750 kişi önünde, Kıbrıs’ın efsane müzik grubu SILA4 ile 2011 yılında aynı sahnede konser vermiştir.

Yakın Doğu İlkokulu Boru-Trampet Takımı, disiplinli ve sistemli çalışmalar sonucunda hem Yakın Doğu İlkokulunun hem de Yakın Doğu Üniversitesinin etkinliklerinin vazgeçilmez bir parçası olarak adından söz ettirmektedir.

Müzik Bölümünün alanında uzman kadrosu, öğrencilerimizin küçük yaş itibariyle müziği sevmelerini, iyi ve seçici dinleyiciler olmalarını, yeteneklerini keşfetmelerini sağlamayı hedeflemekte ve geleceğin sanatçılarını yetiştirmek için çalışmaktadır.